REM fáze spánku
REM je anglickou zkratkou Rapid Eye Movement (česky rychlé pohyby očí).
Jak samotný název napovídá, tato fáze spánku je charakterizována kromě mihotavého pohybu očí také typickými elektrofyziologickými parametry a nízkým svalovým napětím.
Aktivita mozku je během REM fáze velmi podobná jako při probuzení, proto se tento druh spánku označuje někdy jako tzv. paradoxní. Frekvence srdeční činnosti a dýchání je v této fázi nepravidelná, tělesná teplota nepříliš regulována.
REM spánek zaujímá asi 20–25 % celkové doby spánku u dospělých, jeho celková doba trvání je asi 90–120 minut. Úseky REM fáze se opakují 4–5 krát v průběhu noci. Na počátku spánku jsou kratší a postupně se prodlužují. Na konci REM fáze se běžně vyskytuje krátké probuzení. Doba REM spánku se výrazně liší v průběhu věku. U novorozenců tvoří tato fáze až 80 % celkové doby spánku. Většina "živých" snů se odehrává právě v REM fázi.
U REM fáze se uvažuje, že má význam pro upevnění tzv. procedurální paměti. Ta je důležitá při osvojování si postupů. Dále je pravděpodobně REM fáze důležitá pro prostorovou paměť. Funkce REM spánku je též v "pročištění" paměti, tj. v posílení paměti významných podnětů a jejím "vyčištění" od podnětů slabých.